

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 35 mΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 4.8 A |
| Max Power Dissipation | 2.1 W |
| Power Dissipation | 2.1 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 796 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.2 A |
| Rds On Max | 35 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
| Turn-Off Delay Time | 21.6 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 9.4 ns |
| Rise Time | 6.4 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 17.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 35 mΩ |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13891
Ext.Price$0.13891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13891 | $0.13891 |
| 10 | $0.11328 | $1.13280 |
| 50 | $0.10022 | $5.01100 |
| 100 | $0.08866 | $8.86600 |
| 500 | $0.08090 | $40.45000 |
| 1000 | $0.07702 | $77.02000 |
| 3000 | $0.07615 | $228.45000 |
